Network Kablolama Sistemleri

Network Alt Yapı Kablolama

 

İnternetin yaygın olduğu bu dönemde artık her ev, mahalle, iş yerleri ve daha birçok yerde Network yani internet ağ alt yapı kablolama sistemi bulunmaktadır. Teknolojinin de gelişimi sayesinde herkesin elinde en az bir adet akıllı cihaz ve hemen her evde bilgisayar yer almaktadır. Bunların yanında da internet ve network bulunmaktadır.

Network (ağ) sistemleri, planlı ve programlı çalışma disiplini isteyen titiz bir iştir. En küçük hata bile yapılmaması gerekmektedir. Bu yüzden internetin sağlıklı ve hızlı çalışabilmesi için altyapının problemsiz ve iyi kurulması gerekmektedir.

Henüz Network alt yapı sistemi dışında uzun zamanlı problemsiz kullanılan her hangi bir ara birim bulunmamaktadır. Bu derece önemli yere sahip olan Network, sadece %2 yatırımlarını oluşturur. Genel olarak %80 problemli olan Network sistemleri hatalı ve yanlış alt yapı kurulumlarından dolayıdır. Bu yüzden kaliteli işçilik, kaliteli malzeme, düzgün ve doğru tasarım, proje ve test edilerek yapılmalıdır ki yıllarca kullanılabilsin.

blank

 

Network Alt Yapı Kablolama Sisteminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Data kabloları VTP ve STP’ye göre ya da Fiber’e göre tercih edilmeli ve kullanılmalıdır.
  • Yapılacağı yere göre sıva ve zemin altı olmak üzere kanal içi ve dışı gibi müşterilerinin (kişinin) evine ve masasına kadar veri kabloları ulaştırılır. Bu veri kabloları da veri prizinde son bulmalıdır. Bu esnek olmayan kablolara mutlaka Connector takılmamalı ve bağlanmalıdır. Bütün kabloların yer aldığı merkez yerinde (genelde sistem odası) Patch Panel adlı yerde yer almalı ve bulunmalıdır.
  • Veri prizleri, bilgisayar ve panel arasında yer alan bağlantı kablolarına verilen isimdir. Birçok teli olan bu data kabloları, yumuşak ve esnek ara kablolar ile bağlanmalı ve yapılmalıdır.
  • Network ve telefon, kablo tasarım ve projelerinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise elektriksel altyapıdır. Bilgisayarlar ve sistemleri için daha farklı bir hat ve topraklama olması gerekmektedir.

blank

Network alt yapı sistemleri avantajları ise; Güvenlik kamerası ve sistemleri dahil olmak üzere bilgisayar, faks, yazıcı gibi birçok aktif sistem ürünü, aynı kablo projesinde yer alabilir ve üzerinde çalışabilir. Fakat kullanılan ürünlerin ve işçiliğin kalitesi ileride problemler oluşmasında büyük bir etkeni olacağı için en iyileri seçilmelidir.