IP Kamera Nedir?

IP kameralar analog görüntü yakalar ancak Kamera içerisinde entegre işlemcisi ve gömülü işletim sistemi sayesinde  görüntü kameranın içinde dijital olarak dönüştürür. IP kamera sistemleri de analog bir sistem gibi, video sabit sürücülere kaydedilir, ancak video kameradan doğrudan bir IP akışı olduğundan, videonun nasıl ve nerede kaydedildiğine dair daha fazla esneklik sunar.  Kısaca görüntüleri dijital veriye çevirir. Ağ üzerinden yetkilendirilmiş olan kullanıcılara görüntüleri iletir.

Ip Kamera
Ip Kamera Nedir

IP kameraların çalışma prensibinde yakalanılan görüntünün kullanıcıya anlık olarak iletilmesi vardır.  Bu iletimi sağlayabilmek için kamera üzerinde bulunan sensörler görüntüyü alarak elektrik sinyaline dönüştürür. Sinyaller kamera içerisinde dahili olan işlemciye aktarılır ve işlemci analog olan elektrik sinyalini dijitale çevirir.  Dijital sinyal kayıt altına alınabileceği gibi harici olarak da kameraya bağlı olan network, ftp server ve web server üzerinden yayınlanabilir.

 

IP kameraların analog kameralardan farkı en başta görüntüyü işleme biçimleridir. IP kameralar yakaladıkları görüntüyü sayısal veriye çevirdikten sonra çeşitli yöntemlerle erişim sağlanabiliyorken, analog kameralar yakaladıkları görüntüyü DVR adı verilen kayıt cihazlara aktarır.

 

IP Kayıt merkezi; NVR kayıt cihazı kullanıldığı taktirde 64 kanal, sunucu cihazı kullanıldığı taktirde +100 kanal ile kayıt imkanı sağlanabilir.

 

Şu Yazılarımızı da Okumak İsteyebilirsiniz

ANALOG KAMERA NEDİR?

GÜVENLİK SİSTEMLERİ NELERDİR?

GECE GÖRÜŞLÜ KAMERALAR

 

 

[dt_sc_post_social_shareg post_id="22841" /]