Bariyer ve Turnike Sistemleri

Bariyer ve Turnike Sistemleri

 

Bariyer ve turnike sistemleri bir diğer güvenlik amaçlı kullanılan sistemlerden bir tanesidir. Bariyer sistemleri, otopark gibi yerlerde araçlar için kullanılan özel sistemlerdir. Bazı otoparklarda ise bariyer sistemleri para ya da kart sistemi eklendiği için otomatik bir şekilde ödeme yaptıktan sonra açılıp kapanmaktadır.

Turnike sistemleri ise, insanlar için yapılan metro, metrobüs, müze ve daha birçok yer için yapılan ziyaretçilerin güvenliği açısından yapılmış geçiş sistemidir. Metro gibi yerlerde ise ödeme yaparak geçilebilen turnike sistemleri mevcuttur.

 

Bariyer Sistemleri

Genel olarak bariyer sistemleri otopark gibi yerlerde kullanılmak üzere tasarlanmış ve kurulmuş sistemlerdir. Ücretli ve ücretsiz olarak birçok yerde otopark için giriş ve çıkış yerlerine kurulmaktadır. Amaç ise trafiği kontrol etmek, otoparka giriş ve çıkış yapan araçları takip etmek, güvenlik ve daha birçok konuda önlem almak için yapılmıştır. Elektrik kesintisi olduğu zaman da akü ile çalışabilen bu sistemler sorunsuz bir şekilde uzun süreli çalışabilmektedir.

Genellikle gişe geçiş sistemleri dışında bariyer sistemleri otoparklarda sıkça kullanılmaktadır. Elektronik ve mekanik araç ve gereçlerin birleşimi sonucu ortaya çıkan bu özel sistem, giriş yapan araçlardan ücret ya da kart talep ederken çıkışlarda ise her hangi bir şey talep etmeyebilir. Bazı yerlerde ise bu tam tersi olabilmektedir. Otomatik sistemle çalışan bu sistemler araç geldiği zaman açılıyor ise yakın bir yerde Araç Detektörü vardır demektir. Bu sayede siz aracınız ile yaklaşınca otomatik bir şekilde açılmaktadır.

 

blank

Turnike Sistemleri

Turnike sistemleri, genelde stadyumlarda, metro ve bu tarz ulaşımlarda, bazı alışveriş merkezlerinde, özel sektörler gibi yerlerde bulunmaktadır. İç ve dış mekânlarda rahatlıkla kullanılabilen bu turnikeler, aşırı tozlu yerlerde özel koruma yapılması gerekmektedir. Aksi halde tozlar mekanizmayı çabuk eskitebilmektedir. Çift taraflı ya da tek taraflı olarak kullanabileceğiniz turnike sistemleri birçok çeşidi bulunmaktadır.

  • Hijyenik Turnikeler
  • Tripod Turnikeler
  • Hızlı Geçiş Turnikeleri
  • Boy Turnikeleri
  • Motorlu Swing Kapı
  • Mekanik Küpeşte gibi çeşitler de bulunmaktadır.

 

blank

 

Turnike ve bariyer sistemlerinin en büyük amaçları ise güvenliktir. İş yerleri, otopark, stadyum, alışveriş merkezleri ve daha birçok yeri güvenli hale getirerek kontrolü sağlamaktadır.